Yıldırım aşkının ardından, yıldırım gibi bir nikah ile evlenmeyecekseniz evlilik hazırlık süreci uzun ve meşakkatli bir yoldur. Yaşamınızı paylaşacağınız eşiniz ile bu yola adımınız attığınız ilk andan itibaren birçok zorunlu ama bir o kadar da güzel süreçler sizi bekliyor olacaktır.

Evlilik aşamasında çiftlerin almak durumunda kalacağı birtakım kararlar ve dikkate almak zorunda olduğu bazı şeyler vardır. Biz de evlilik sürecini en önemli aşamalarını, bu süreçte olan ve bu yola adım atacak çiftler için derledik…

Önce Huyu Huyunuza Bir Eş

Hayatta tek başına yapılamayan yegane şeylerden biridir herhalde evlilik… Yalnız başına sinemaya gidebilirsini, eğlenebilirsiniz ama evlenmek için, hayatınızın tamamını geçirebileceğiniz bir eş bulmanız gerekiyor.

Tabii ki Çeyiz Hazırlığı

Kısmetinizi bulduktan sonrası vakit kaybetmeden çeyiz hazırlamaya başlamaktır. Müstakbel eşiniz ile kuracağınız ev için bir sürü şeye ihtiyaç olacak. Mutfak eşyalarından beyaz eşyalara ve hatta günlük kullanılan birçok eşya almak için hazır olmalısınız.

Nişan Hazırlıkları

Nişan, evlilik sürecinin olmazsa olmazlarındandır. Birçok çift evlenmeden önce mutlaka nişan yapmak istiyorlar. Kimileri daha küçük nişan törenleri isterken bazı çifter ise daha büyük çaplı organizasyonlar tercih ediyorlar. E tabii tüm bunlar için para gerekiyor.

Alyanslar

Düz ve klasik bir model mi olsun yoksa parıltılı ya da beş taş mı olsun? Çok farklı bütçeler ile çok farklı alyans çeşitleri var. Ancak olay onları seçmeye gelince işler biraz daha karmaşık bir hal alıyor doğal olarak. Erkek tarafında bu konu çok da büyük bir sorun olmamakla beraber, kadınlar bu konuda bir hayli zorlanabiliyor.

Yeni Ev Heyecanları

Evlilik hazırlıklarının hemen hepsinin yapılmasının temelinde yeni bir eve sahip olma ve bu yeni evin en güzel olması temennisi yatıyor. En kapsamlı hazırlıklar da bunun için yapılıyor. Bu uğurda deyim yerindeyse bir çuval para harcanıyor. Yeni evli çiftler için tabii ki yepyeni oturma grupları, yatak odası takımları, mutfak eşyaları gerekiyor.

Kına Gecesi

Geleneklerini tam yaşatmak isteyen bir çift iseniz kına gecesi kaçınılmazdır. Kına gecesi için giysiler, kına tepsileri vs birçok hazırlık yapmak gerekiyor. Bu büyük organizasyon için yine çokça emek, enerji ve para lazım oluyor.

Gelinlik

Kına gecesini kazasız belasız atlattıktan sonra sıra geldi o ihtişamlı düğün gününe… Gelinlikler, damatlıklar, düğün salonları, düğün arabası… Bunlar gibi sayamayacağımız birçok ayrıntı var çiftleri bekleyen. Düğünün nerede ve nasıl olacağını belirlemek gerekiyor. Bunlara karar verdikten sonra işler organizasyonun içini ve ayrıntılarını doldurmaya kalıyor.

Mutluluklar Evlendiniz!

Beraber çıktığınız bu meşakkatli yolda her zorluğa birlikte göğüs gerdikten sonra, düğünü güzel bir şekilde yaptınız. Bundan sonra bize mutluluklar dilemekten başka bir söz düşmüyor. MUTLULUKLAR!